اولین سامانه ثبت ویزای ایران

یکشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۴

آشنایی با #سامانه_روادید_آنلاین و نحوه ارسال درخواست

با سلام و ادب

با توجه به گسترش روز افزون گردشگری و با توجه به این واقعیت که ایران در فهرست مقاصد گردشگری با رشد حدود ۱۲ درصدی جای تازه برای خود بازکرده است، لذا بر آن شدیم تا با راه اندازی #سامانه_روادید_آنلاین ایران گامی برای تسهیل صدور ویزای ایران برداشته باشیم. هر چند با تسهیلات جدید وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران کشورهای بسیاری قادرند بدون هیچگونه نگرانی در فرودگاه های بین المللی ایران ویزای خود را بصورت فرودگاهی دریافت نمایند اما به دلایلی از قبیل مدت زمان محدود ویزای فرودگاهی و عدم امکان تمدید آن، هزینه ی بالای آن، صرف جویی در وقت هنگام ورود به ایران و ... بسیاری از میهمانان تمایل دارند قبل از پرواز، ویزای خود را از کنسولگریهای ج.ا.ا در کشورهای مختلف اخذ نموده و بعد ازآن به کشور عزیمت نمایند. ضمناً برای برخی ملیت های خاص در حال حاضر امکان صدور ویزای فرودگاهی وجود ندارد( مانند اتباع کشورهای هند، بریتانیا، آمریکا، کانادا و ...).  لذا این دسته از مسافرین می بایست با ارائه مشخصات خود به سفارت و کنسولگریهای وزارت امور خارجه ج.ا.ا در کشورهای مختلف و تکمیل فرم مشخصات فردی بعد از حدود یک هفته تا ده روز ویزای خود را دریافت نمایند. هرچند برای برخی اتباع کشورها -همانند اتباع کشورهای فوق الاشاره - حتی با مراجعه به کنسولگریهای ج.ا.ا نیز صدور ویزا به سختی صورت میگیرد ویا به دلایلی امکان صدور ویزا مهیا نیست. بنابراین راه ساده تری هم وجود دارد چنانچه این گردشگران میزبانی در ایران دارند میتوانند از این میزبان برای صدور کد دعوتنامه از طریق ایران کمک خواسته  و بعد از دریافت کد به راحتی با مراجعه به کنسولگری مربوطه  و صرف اندک زمانی ویزای خود را دریافت نمایند.

با تمهیدات انجام شده در این شرکت از پس نیازی به مراجعه حضوری به وزارت امور خارجه و صرف وقت برای انجام امور اداری  و تشریفاتی  نیست.  به کلیه همکاران و میزبانانی که قصد دعوت از میهمان خارجی خود را برای حضور در ایران دارند، توصیه میشود از #سامانه_روادید_آنلاین استفاده نمایند. حتی چنانچه مسافران میزبانی در ایران نداشته باشد نیز میتواند از این سامانه برای درخواست کد دعوتنامه و ویزای ایران استفاده نمایند. لذا این سامانه را به مسافرین خود معرفی نمایید. ثبت درخواست به سادگی در سه مرحله ازطریق گزینه "ثبت آنلاین روادید" قابل انجام است. بصورت خلاصه کلیه مراحل در زیر توضیح داده شده است.

مرحله اول: اطلاعات عمومی مسافرت

در این مرحله کافی است اطلاعات عمومی مسافرت ازقبیل ملیت مسافر، تعداد نفرات،تاریخ تقریبی ورود مسافر به ایران و شماره موبایل و ایمیل کاربر ثبت گردد. امکان اخذ روادید از طریق این سامانه برای اتباع کشورهای افغانستان، بنگلادش امکانپذیر نمی باشد اما برای کشورهای آمریکا، کانادا و انگلیس از طريق برگزاري تور و با همراهي راهنمای مجاز سازمان امکان پذيراست و با الطبع هزينه ي آن براساس نوع خدمات از قبيل هتل، تعداد شب اقامت و ... متغيير خواهد بود. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر در این خصوص به مراجعه به قسمت "تماس با ما"  بخش روادید سوالات خود را مطح نمایید.

در خصوص تاریخ  ورود مسافر، مهم ارائه تاریخ تقریبی ورود مسافر است، چنانچه به دلایلی مسافر نتواند در این تاریخ وارد شود مشکلی نخواهد بود. مسافران  از۳ روز بعد از صدور کد تا یک ماه آتی بعد از آن ، فرصت خواهد داشت که به کنسولگری ج.ا.ا -مشخص شده توسط خود میهمان- مراجعه و روادید خود را دریافت نماید. بدیهی است بعد از گذشت این مدت، کد صادره فاقد اعتبار خواهد بود.

لطفا در هنگام ثبت ایمیل و شماره موبایل، دقت کافی بعمل آورید، روند رسیدگی به درخواست و اطلاعات نهایی روادید از طریق ایمیل و موبایل اطلاع رسانی خواهد شد.

چنانچه مسافر یا مسافرین دارای میزبان در ایران هستند لازم است گزینه میزبان " دارد" را انتخاب نماید و در مرحله بعد اطلاعات میزبان را ثبت نماید. هزینه روادید از این طریق ۳۵۰.۰۰۰ ریال خواهد بود. در صورت عدم وجود میزبان گزینه "ندارد" را انتخاب نمایید، هزینه صدور کد روادید از این طریق ۵۵۰.۰۰۰ ریال خواهد بود.

 
   

 

مرحله دوم: اطلاعات میزبان

 

در این مرحله لازم است کلیه اطلاعات میزبان (نام، نام خانوادگی، شغل، اطلاعات تماس و ...) توسط کاربر ثبت گردد، ارائه اطلاعات صحیح به دلیل امکان ارتباط کارشناسان وزارت امورخارجه با میزبان ضروری است. کاربر مسؤول کنترل صحت اطلاعات می باشد. لطفا صفحه اول شناسنامه میزبان بصورت رنگی، واضح و با حجم کمتر از 80 کیلو بایت آپلود گردد.

مرحله سوم: اطلاعات مسافر یا مسافران

در این مرحله نیز همانند مرحله قبل لازم است اطلاعات مسافر وارد گردد، اطلاعات بصورت دقیق، به انگلیسی و همانند گذرنامه وارد شود. در خصوص گزینه " محل اخذ روادید" شهر مورد نظر برای دریافت روادید انتخاب گردد. لازم به یادآوری است این شرکت تنها کد روادید را صادر می نماید، و لازم است مسافر برای دریافت برچسب روادید به کنسولگری جمهوری اسلامی ایران و شهری که در این بخش انتخاب مینماید مراجع نماید.لطفا برای دریافت اطلاعات در خصوص این کد و نحوه دریافت روادید به صفحه "اطلاعات عمومی روادید" مراجعه فرمایید.  

در انتها با ثبت اطلاعات مسافر یا مسافرین، به صفحه پرداخت اینترنتی منتقل خواهید شد و با پرداخت وجه اطلاعات شما در سیستم ثبت خواهد گردید. بعد از پرداخت وجه، کد یکتای درخواست به ایمیل و موبایل شما ارسال خواهد شد.

شما میتوانید از طریق "صفحه اصلی" و از طریق بخش "پیگیری کد روادید" با وارد کردن کد یکتا آخرین وضعیت درخواست خود را مشاهده نمایید. در صورت بروز مشکل یا سوال در هر بخش شما می توانید سوالات و مشکلات خود را در با مراجعه به صفحه "تماس با ما" مطرح نمایید.

 

با آرزوی موفقیت

مدیر بخش تور و روادید

مهدی آزاد